Dzień Kadeta na szkolnej strzelnicy

Udostępnij ten wpis

         Broń palna jest jednym z najbardziej znanych rodzajów broni. Chyba każdy oglądający współczesne filmy potrafi wymienić chociaż jeden jej rodzaj. Jednak czy wiemy, jak jej użyć? Pod wpływem trendów polskich i światowych rozszerza się zapotrzebowanie na różne formy szkolenia w zakresie umiejętności strzeleckich wśród młodzieży. Ma to miejsce w tworzonych klasach mundurowych: policyjnych i wojskowych, a od tego roku szkolnego również w klasach pierwszych liceum ogólnokształcącego w ramach przedmiotu edukacja dla  bezpieczeństwa. Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku szkół, które na terenie powiatu mają dostęp do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych wymóg ten jest realizowany tego roku szkolnego. Nasza szkoła kształci od lat uczniów klasach mundurowych, obecnie są to oddziały przysposobienia wojskowego i innowacyjne klasy policyjne. Mamy również swoją zmodernizowaną, oddaną do użytku w czerwcu 2021 roku Strzelnicę im. Mariana Karbownika przy Zespole Szkół w Solcu nad Wisłą. Oczywistym stało się więc, że w ramach obchodów Dnia Kadeta młodzież klas pierwszych odbędzie strzelanie z broni krótkiej i długiej bocznego zapłonu. Odbyło się ono 23 maja, we wtorek przy pięknej, słonecznej pogodzie. Prowadzącym strzelanie był absolwent naszej szkoły pan Jakub Jóźwik – pasjonat broni i strzelectwa sportowego – na co dzień pracujący w Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku. Nad właściwym przebiegiem strzelania i bezpieczeństwem młodzieży czuwali także instruktorzy: dyrektor ZS w Solcu nad Wisłą Marcin Węgłowski, dyrektor CKU w Solcu nad Wisłą Krzysztof Górki oraz nauczyciele przedmiotów mundurowych: Sebastian Żądło i Tomasz Wielicki. Udzielali oni uczniom instruktażu w zakresie obsługi broni oraz wskazówek, jak trafić w przysłowiową ,,dziesiątkę”. Zajęcia na strzelnicy uczniom bardzo się podobały. Mogli oni wykorzystać w praktyce zdobytą na lekcjach wiedzę teoretyczną w zakresie użycia broni. Dzień zakończył się równie miłym akcentem, czyli integracyjnym ogniskiem. W strzelaniu do tarczy nie mieli sobie równych, zdobywając w sumie najwięcej punktów:

  1. Kacper Lewandowski Ia – 67 punktów
  2. Oleksander Rylownikow Ib – 59 punktów
  3. Dominik Surdacki Ia – 59 punktów
  4. Jan Mularski Ib – 54 punkty

Zwycięzcom gratulujemy imponujących wyników

 

Katarzyna Sas

Bez kategorii

MATURA 2024

W tym roku egzaminy maturalne rozpoczęły się 7 maja, we wtorek. Pierwszego dnia zawsze sprawdzane są wiadomości i umiejętności z języka polskiego. Wszyscy zdający, czyli

Bez kategorii

Targi Polsecure w Kielcach

25 kwietnia uczniowie klas policyjnych Zespołu Szkół w Solcu nad Wisłą brali udział w Targach Polsecure w Kielcach. 142 wystawców z 13 krajów prezentowało wszystko

Skip to content