ZSSolec

Zespół Szkół w Solcu nad Wisłą
ul. Łoteckiego 24,
Solec nad Wisłą

RELACJE Z OBCHODÓW

Ostatnie wpisy

ZJAZD ABSOLWENTÓW

W SZKOLE ŚREDNIEJ W SOLCU NAD WISŁĄ

 Wspaniałe wydarzenie miało miejsce w dniach 4-5 czerwca 2016 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Solcu nad Wisłą. Odbył się wtedy długo przygotowywany Zjazd Absolwentów zorganizowany w 150. rocznicę utworzenia Szkoły Średniej w Solcu. W czasie Jubileuszu spotkali się zaproszeni goście, emerytowani nauczyciele szkoły, absolwenci, obecnie pracująca kadra nauczycielska, pracownicy administracji i obsługi  oraz wszyscy uczniowie.

Spotkanie rozpoczęło się mszą św. w klasztorze św. Stanisława Kostki koncelebrowaną przez biskupa Piotra Turzyńskiego, proboszcza parafii w Solcu, księdza doktora Krzysztofa Maja a także przybyłych księży. Dalsze uroczystości miały miejsce na dziedzińcu szkolnym, na którym odbyło się spotkanie pokoleń. To wyjątkowe wydarzenie zostało uświetnione występem artystycznym młodzieży soleckiego liceum. Zebrani goście mogli także wysłuchać pięknego koncertu w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Opolskim Centrum Kultury. Gospodarzem i prowadzącym imprezę był dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Solcu nad Wisłą, pan Marcin Węgłowski. Zjazd Absolwentów w 150. rocznicę istnienia szkoły stał się wspaniałą okazją do doceniania wieloletniej działalności placówki w dziedzinie szerzenia oświaty. Solecka Alma Mater otrzymała medal PRO MASOVIA. Takim samym odznaczeniem została uhonorowana długoletnia, emerytowana nauczycielka języka polskiego, pani Teresa Dziewiecka. Dyplomy uznania za wieloletnią pracę dydaktyczną otrzymali byli dyrektorzy placówki: pani Maria Woźniak i pan Janusz Małkowski, a także jedenastu  obecnie pracujących nauczycieli.

Z okazji tego wyjątkowego święta szkoły wpłynęły także liczne listy gratulacyjne, m.in. od Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, europosła  Zbigniewa Kuźmiuka czy List Gratulacyjny z Gabinetu Komendanta Głównego Policji.

Niezwykle wzruszającym momentem uroczystości było wręczenie pięknego bukietu kwiatów przez dyrektora Marcina Węgłowskiego najstarszej obecnej na Zjeździe absolwentce szkoły z roku 1940,  pani Janinie Sochaj (z domu Garbarczyk).

Druga część uroczystości była już mniej oficjalna. Spotkali się po latach byli uczniowie ze swoimi wychowawcami i nauczycielami. Okazji do wzruszeń i wspomnień było w czasie sobotniego popołudnia bardzo wiele…

Ciekawym wydarzeniem tego popołudnia było również otwarcie wystawy malarskiej w Gminnym Ośrodku Kultury w Solcu nad Wisłą pt. ,,Absolwenci i Nauczyciele”. Autorami prac byli nauczyciele i absolwenci szkoły, m.in. nieżyjący już Cz. Waszko oraz Józef Grzegorz Michałek i Jolanta Kasprzycka.

Wieczorem w szkolnej sali gimnastycznej rozpoczął się całonocny bal, w którym uczestniczyli pedagodzy, zaproszeni goście i licznie przybyli absolwenci.

Drugi dzień obchodów Jubileuszu rozpoczął się mszą św. upamiętniającą zmarłych nauczycieli i złożeniem kwiatów na ich grobach. Następnie uczestnicy zjazdu w klasowych grupach zwiedzali szkołę oraz Izbę Tradycji, wspominając miniony, wspólnie spędzony czas, czyli najpiękniejsze lata młodości.

Przybyli goście wyjeżdżali z Solca w pełni usatysfakcjonowani, zapewniając o swej obecności na kolejnym Zjeździe Absolwentów już za 10 lat…

Obserwuj:

Skip to content