Klasa I B w Lublinie

Ostatnie wpisy
Uroczyste zakończenie nauki klas czwartych w Zespole Szkół w Solcu nad Wisłą
W dniu 24 kwietnia 2025 r. nasza szkoła była gospodarzem „II. Mistrzostw Użyteczno – Bojowych dla Klas Mundurowych i Oddziałów Przygotowania Wojskowego”, zorganizowanych przez 6 Mazowiecką Brygadę im. rtm. Witolda Pileckiego z siedzibą w Radomiu. Występ naszej drużyny
NOMINACJA KLAS MUNDUROWYCH
Zbiórka krwi
Dzień Otwartych Drzwi w Zespole Szkół w Solcu nad Wisłą
Dni Otwarte w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie
My też zbieramy dla Stasia Zielińskiego!
Wspomnienie…
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”
MANEWRY ZIMOWE



W poniedziałek, 25 października uczniowie z klasy I b rozpoczęli kolejny tydzień nauki wycieczką do Lublina. Wyjazd zorganizowany przez panie: Agnieszkę Siejko i Ewę Zagozdon miał na celu zapoznanie młodzieży z istotnym dla historii Polski miejscem Pamięci Narodowej, jakim jest Muzeum na Majdanku, jak również przybliżenie historii Lubelskiej Starówki.
Podczas zwiedzania niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku przewodniczka przybliżyła uczestnikom wycieczki historię miejsca, które powstało na mocy decyzji Heinricha Himmlera i funkcjonowało od października 1941 r. do lipca 1944 r. na południowo-wschodnich obrzeżach Lublina. Młodzież została zapoznana z warunkami panującymi w obozie i z okrucieństwem, na jakie byli skazani zarówno dorośli więźniowie, jak i dzieci. Przewodniczka, zapoznała pierwszoklasistów również z historią pomników znajdujących się na terenie obozu i upamiętniających tragiczne wydarzenia rozgrywające się na Majdanku. Na szczególną uwagę zasługuje zespół pomnikowy: monumentalny Pomnik Walki i Męczeństwa, Droga Hołdu i Pamięci oraz Mauzoleum, gdzie znajdują się prochy ofiar Majdanka, a widniejący napis: “Los Nasz Dla Was Przestrogą” pełni rolę przestrogi dla przyszłych pokoleń i pobudza zwiedzających do refleksji na temat wartości ludzkiego życia.
Po pouczającej lekcji historii, kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku Lubelskiego oraz Starego Miasta z licznymi zabytkami Lublina. Przewodniczka w interesujący sposób przedstawiła młodzieży informacje związane z ciekawymi miejscami i budowlami mającymi charakter symboliczny dla tego miasta. Swoim urokiem urzekły licealistów m.in. wzniesiona w stylu gotycki Brama Krakowska, Stary Ratusz, w którym mieścił się Trybunał Główny Koronny, zabytkowe kamienice, spośród których jedna z nich ozdobiona została medalionami przedstawiającymi popiersia osób związanych z dawnym Lublinem, a kolejna scenami z legendy o Czarciej Łapie. Przewodniczka nie pominęła również ciekawego wątku biograficznego związanego ze znanym młodzieży twórcą z Czarnolasu, Janem Kochanowskim. Pierwszy dzień tygodnia spędzony w Lublinie był dla pierwszoklasistów pełen wrażeń i okazji sprzyjających wzmacnianiu relacji w grupie. Przyjemność bycia razem oraz chęć poznawania ciekawych miejsc motywują do kolejnych wyjazdów rozwijających zainteresowania uczniów.
Agnieszka Siejko