Ten, kto nie szanuje i nie ceni przeszłości
Nie jest godzien szacunku teraźniejszości
Ani ma prawa do przyszłości
Marszałek Józef Piłsudski
Słowa zasłużonego Polaka, Józefa Piłsudskiego stały się mottem uroczystej akademii upamiętniającej 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 14 listopada 2024 roku młodzież Zespołu Szkół w Solcu nad Wisłą pod opieką pań: Katarzyny Sas i Agnieszki Siejko zaprezentowała wzruszający program artystyczny przybliżający wieloletnie dążenia Polaków do wyzwolenia się spod władzy zaborów pruskiego, austriackiego i rosyjskiego.
Wydarzeniem podkreślającym rangę uroczystości upamiętniającej szczególną dla narodu polskiego datę 11 listopada 1918 roku było włączenie się społeczności soleckiego liceum w ogólnopolską akcję ,,Niepodległa do Hymnu”. Na szkolnym dziedzińcu rozbrzmiały słowa pieśni Józefa Wybickiego ,,Jeszcze Polska nie zginęła…”, która to od wielu lat niezmiennie przypomina Polakom o nieprzemijającej wartości symboli narodowych oraz o nieustającym obowiązku szacunku i oddania wobec Ojczyzny.
W tonie powagi przebiegła również przygotowana przez licealistów niełatwa lekcja patriotyzmu, dzięki której udało się przybliżyć słuchaczom zgromadzonym na sali nie tylko postać wielkiego wodza, Józefa Piłsudskiego, ale również ukazać losy bohaterów powstań, wojen światowych, a także tych, cierpiących z powodu działań systemu komunistycznego, którzy zapisali się na kartach historii jako niezłomni, walczący z poświęceniem o utraconą wolność. To dzięki ich odwadze i determinacji Polska powróciła na mapy, unicestwione zostały próby odebrania symboli narodowych, a Polacy mają poczucie narodowej godności. Zaprezentowane w podniosłym tonie utwory liryczne i pieśni narodowowyzwoleńcze stały się okazją do zadumy i patriotycznej refleksji nad niepodważalną wartością wolności.
Podczas szkolnej uroczystości okolicznościowe przemówienie wygłosił pan dyrektor, Marcin Węgłowski. W patetycznym tonie podkreślił on, że ta żywa lekcja historii jest wyrazem szacunku dla wszystkich bohaterów, którzy sprawili, że możemy żyć w Niepodległej Rzeczpospolitej. Pan Węgłowski wspomniał również o 105. uczniach i nauczycielach Królewsko – Polskiego Seminarium Nauczycielskiego w Solcu nad Wisłą, którzy 19 listopada 1918 roku wstąpili w szeregi wojska polskiego, by walczyć o wolność, która jest wartością nadrzędną i zasługuje na szczególny szacunek, a pamięć o bohaterach jest moralnym obowiązkiem całego narodu.
Agnieszka Siejko