100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

Udostępnij ten wpis

Obchodzone przez Polaków od 1919 r. Święto Niepodległości stało się uroczystością państwową w 1937 r. Zniesione na kilkadziesiąt lat w 1945 odzyskało rangę wydarzenia narodowego w roku 1989. W bieżącym roku święto 11 listopada nabrało wyjątkowo uroczystego charakteru. Dzień ten był przepełniony dumą Polaków, którzy mogli uczcić 100. rocznicę zrzucenia przez Polskę jarzma zaborców, oddając jednocześnie cześć tym, którzy ,,padli na polu chwały” i wspominając wielkiego Polaka, marszałka Józefa Piłsudskiego.
Znaczenie patriotyzmu i waga suwerenności państwa polskiego zostały pięknie podkreślone podczas szkolnej akademii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Solcu nad Wisłą. 14 listopada 2018 r. młodzież soleckiej szkoły średniej uczciła pamięć bohaterów walczących o wolną Polskę. Licealiści pod opieką pań: Katarzyny Sas i Agnieszki Siejko przygotowali słowno – muzyczny program przybliżający zmagania patriotów, którzy z narażeniem życia bronili ukochanej Matki – Ojczyzny. 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości stała się wyjątkową w swej doniosłości okazją, by młodzież wierszem i piosenką mogła przywołać wydarzenia historyczne, które  budowały wyjątkową, ale niejednokrotnie bolesną przeszłość naszego kraju.
Uczniowie poprzez przygotowany program artystyczny ukazali, że pomimo 123. lat niewoli Polacy nie zatracili wiary w wolność i nie przestali kochać swojej Ojczyzny. To dzięki determinacji i bohaterskiej postawie walczących ,,Mazurek Dąbrowskiego”, biało – czerwona flaga, godło państwowe pozostały symbolami, których wartość była i jest niepodważalna.
Szkolna uroczystość upamiętniająca symboliczną datę odzyskania przez Polskę Niepodległości po raz kolejny przypomniała nam, Polakom, że ,,Wolności nie zdobywa się na zawsze”. Jest to wartość, którą należy chronić i umacniać.
Wyjątkowa listopadowa lekcja historii, pełna zadumy i powagi, uświadomiła młodemu pokoleniu, że pamięć o przodkach, którzy oddali życie za niepodległość Polski, jest moralnym obowiązkiem całego narodu.

Agnieszka Siejko

Skip to content