ZSSolec

Zespół Szkół w Solcu nad Wisłą
ul. Łoteckiego 24,
Solec nad Wisłą

Klasa I b w Lublinie

Klasa I B w Lublinie

Obserwuj:

Ostatnie wpisy

W poniedziałek, 25 października uczniowie z klasy I b  rozpoczęli kolejny tydzień nauki wycieczką do Lublina. Wyjazd zorganizowany przez panie: Agnieszkę Siejko i Ewę Zagozdon miał na celu zapoznanie młodzieży z istotnym dla historii Polski miejscem Pamięci Narodowej, jakim jest Muzeum na Majdanku, jak również przybliżenie historii Lubelskiej Starówki.
Podczas zwiedzania niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku  przewodniczka  przybliżyła uczestnikom  wycieczki  historię miejsca, które powstało na mocy decyzji Heinricha Himmlera  i funkcjonowało od października 1941 r. do lipca 1944 r. na południowo-wschodnich obrzeżach Lublina. Młodzież została zapoznana z warunkami panującymi w obozie i z okrucieństwem, na jakie byli skazani zarówno dorośli więźniowie, jak i dzieci. Przewodniczka, zapoznała pierwszoklasistów również z historią pomników znajdujących się na terenie obozu i upamiętniających tragiczne wydarzenia rozgrywające się na  Majdanku. Na szczególną uwagę zasługuje zespół pomnikowy: monumentalny Pomnik Walki i Męczeństwa, Droga Hołdu i Pamięci oraz Mauzoleum, gdzie znajdują się prochy ofiar Majdanka, a widniejący napis: “Los Nasz Dla Was Przestrogą” pełni rolę przestrogi dla przyszłych pokoleń i pobudza zwiedzających do refleksji na  temat wartości ludzkiego życia.
Po pouczającej lekcji historii, kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku Lubelskiego oraz Starego Miasta z licznymi zabytkami Lublina. Przewodniczka w interesujący sposób przedstawiła młodzieży informacje związane z ciekawymi miejscami i budowlami mającymi charakter symboliczny dla tego miasta. Swoim urokiem urzekły licealistów m.in. wzniesiona w stylu gotycki Brama  Krakowska, Stary Ratusz, w którym mieścił się Trybunał Główny Koronny, zabytkowe kamienice, spośród których jedna z nich ozdobiona została medalionami przedstawiającymi popiersia osób związanych z dawnym Lublinem, a kolejna scenami z legendy o Czarciej Łapie. Przewodniczka  nie pominęła również ciekawego wątku biograficznego związanego ze znanym młodzieży twórcą z Czarnolasu, Janem Kochanowskim. Pierwszy dzień tygodnia spędzony w Lublinie był dla pierwszoklasistów pełen wrażeń i okazji sprzyjających wzmacnianiu relacji w grupie. Przyjemność bycia razem oraz chęć poznawania ciekawych miejsc motywują do kolejnych wyjazdów rozwijających zainteresowania uczniów.

Agnieszka Siejko

Skip to content