KLASY STRAŻACKIE ZWIEDZAJĄ JRG W WARSZAWIE

Udostępnij ten wpis

Dnia 26 października 2011 roku uczniowie klas strażackich ZSP w Solcu nad Wisłą odbyli wyjazd do trzech Jednostek Ratowniczo Gaśniczych w Warszawie – o różnych specyficznych, i jakże ciekawych specjalizacjach.
     O godzinie 10.40 byliśmy przed pierwszą jednostką. Była to JRG 1 o specjalizacji wodno-nurkowej. Zapoznaliśmy się ze sprzętem oraz z zakresem działań jednostki. Praca nurków w Straży Pożarnej nie jest wcale tak przyjemna, ale za to jakże potrzebna.
     Kolejnym naszym celem wycieczki była JRG 7 ze specjalizacją wysokościową. Tam została nam ukazana specyfikacja jednostki, a następnie szczegółowo przedstawiony sprzęt i wyposażenie. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć i zasiąść w jednym z trzech najwyższych podnośników koszowych w Polsce. Ma on możliwość wzniesienia się na wysokość 66 metrów – około 20 piętra. Obejrzeliśmy także krótki pokaz działań z wykorzystaniem technik alpinistycznych. Strażacy specjalizujący się w tej dziedzinie muszą być wyjątkowo sprawni i zorganizowani.
     Trzecią i ostatnią jednostką była JRG 6 zajmująca się ratownictwem technicznym i chemiczno-ekologicznym. Poznaliśmy budowę i wyposażenie pojazdów unikatowych na skalę kraju. Niezwykle ciekawy był samochód ratownictwa chemicznego – mobilne laboratorium wyposażone w skanery, wykrywacze, czujniki. Ze wszystkich wozów dużym zainteresowaniem cieszył się także amerykański wóz Hush, których w Polsce możemy spotkać tylko 3.
     We wszystkich jednostkach mogliśmy zasiąść w każdym ze sprzętów, „dotknąć” i podziwiać na żywo cały asortyment, który do tej pory najczęściej znany był nam tylko z teorii.
     Wyjazd z pewnością na długo zostanie nam w pamięci. Szczególne podziękowania chcieliśmy skierować w stronę mgr inż. kpt. Karola Ziętali. To on pomógł nam zorganizować ten wyjazd. Wszyscy jesteśmy mu bardzo wdzięczni!
Jakub Poniatowski, klasa IIIe
Bez kategorii

Z lekkim opóźnieniem czyli Auschwitz 2024

Od 17 maja (czyli dnia, kiedy odwiedziliśmy Auschwitz- Birkenau) do dnia dzisiejszego minęło już trochę czasu, a ja ciągle odkładałem napisanie tego krótkiego tekstu. Dlaczego?

Skip to content