KLASY STRAŻACKIE ZWIEDZAJĄ JRG W WARSZAWIE

Udostępnij ten wpis

Dnia 26 października 2011 roku uczniowie klas strażackich ZSP w Solcu nad Wisłą odbyli wyjazd do trzech Jednostek Ratowniczo Gaśniczych w Warszawie – o różnych specyficznych, i jakże ciekawych specjalizacjach.
     O godzinie 10.40 byliśmy przed pierwszą jednostką. Była to JRG 1 o specjalizacji wodno-nurkowej. Zapoznaliśmy się ze sprzętem oraz z zakresem działań jednostki. Praca nurków w Straży Pożarnej nie jest wcale tak przyjemna, ale za to jakże potrzebna.
     Kolejnym naszym celem wycieczki była JRG 7 ze specjalizacją wysokościową. Tam została nam ukazana specyfikacja jednostki, a następnie szczegółowo przedstawiony sprzęt i wyposażenie. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć i zasiąść w jednym z trzech najwyższych podnośników koszowych w Polsce. Ma on możliwość wzniesienia się na wysokość 66 metrów – około 20 piętra. Obejrzeliśmy także krótki pokaz działań z wykorzystaniem technik alpinistycznych. Strażacy specjalizujący się w tej dziedzinie muszą być wyjątkowo sprawni i zorganizowani.
     Trzecią i ostatnią jednostką była JRG 6 zajmująca się ratownictwem technicznym i chemiczno-ekologicznym. Poznaliśmy budowę i wyposażenie pojazdów unikatowych na skalę kraju. Niezwykle ciekawy był samochód ratownictwa chemicznego – mobilne laboratorium wyposażone w skanery, wykrywacze, czujniki. Ze wszystkich wozów dużym zainteresowaniem cieszył się także amerykański wóz Hush, których w Polsce możemy spotkać tylko 3.
     We wszystkich jednostkach mogliśmy zasiąść w każdym ze sprzętów, „dotknąć” i podziwiać na żywo cały asortyment, który do tej pory najczęściej znany był nam tylko z teorii.
     Wyjazd z pewnością na długo zostanie nam w pamięci. Szczególne podziękowania chcieliśmy skierować w stronę mgr inż. kpt. Karola Ziętali. To on pomógł nam zorganizować ten wyjazd. Wszyscy jesteśmy mu bardzo wdzięczni!
Jakub Poniatowski, klasa IIIe
Bez kategorii

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2023

22 września uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół w Solcu nad Wisłą wzięli udział w 30. już edycji akcji Sprzątanie Świata. Uczniowie zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki

Bez kategorii

SPOTKANIA WYCHOWAWCÓW Z RODZICAMI UCZNIÓW

Zapraszamy Rodziców na spotkanie organizacyjne z wychowawcami klas, które odbędzie się 29 września 2023 r. o godzinie 16:00. O godzinie 15:15 odbędzie się spotkanie rodziców

Skip to content