Pieśnią radośnie czcić Polskę i Niepodległość …

Udostępnij ten wpis

W dniu 13 listopada 2014r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Solcu nad Wisłą odbyła się akademia upamiętniająca 96. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pamiętając o wychowaniu młodzieży w duchu patriotyzmu, wspominaliśmy dzień 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną wolność. Uczniowie, pod opieką p. Katarzyny Sas i p. Agnieszki Siejko zaangażowali się w przygotowanie wzruszającego programu artystycznego. Młodzi ludzie, recytując piękne wiersze, śpiewając polskie pieśni patriotyczne, ukazali trudną drogę Polaków do odzyskania wolności. Uczennice z klasy trzeciej, chcąc zainteresować koleżanki i kolegów wyjątkowo bolesnymi losami Polski, przedstawiły bardzo ciekawą historię wykonywanych pieśni. Poprzez śpiew ożywiona została pamięć bohaterów, którzy ofiarowali swoje życie za Ojczyznę. Polska pieśń patriotyczna zawsze dodawała walczącym na froncie żołnierzom otuchy i nadziei. Historia pokazuje, że Polacy śpiewali zarówno w chwilach szczęścia, jak i wtedy, gdy ich los był niepewny.
Wśród elementów scenografii pojawiły się symbole narodowe, a także wykonane przez uczennicę biało – czerwone róże, które zostały złożone pod brzozowym krzyżem. Kotyliony w narodowych barwach były dopełnieniem galowych strojów, a wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego dodało powagi tej ważnej uroczystości.
Dziś, żyjąc w niepodległej, wolnej Ojczyźnie jesteśmy zobowiązani dbać o Polskę i kultywować jej tradycje. Los naszego kraju nie zależy od męstwa na polu walki, ale od pracy nad sobą i decyzji jakie podejmujemy każdego dnia.
Przybyli na akademię licealiści udowodnili swoją postawą, że pomimo młodego wieku, rozumieją, ile mają szczęścia żyjąc w wolnym kraju. Świadomość tę potwierdziły słowa piosenki pochodzącej z repertuaru Maryli Rodowicz.

,,Ty to masz szczęście
Że w tym momencie
Żyć ci przyszło
W kraju nad Wisłą
Ty to masz szczęście”

Agnieszka Siejko
Bez kategorii

Z lekkim opóźnieniem czyli Auschwitz 2024

Od 17 maja (czyli dnia, kiedy odwiedziliśmy Auschwitz- Birkenau) do dnia dzisiejszego minęło już trochę czasu, a ja ciągle odkładałem napisanie tego krótkiego tekstu. Dlaczego?

Skip to content