Roztocze za 33 złote (PLN)

Udostępnij ten wpis

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Roztocze. Moja ziemia rodzinna. Dokąd więc zabrać młodych entuzjastów turystyki, jak nie tutaj?
Nie tylko z powodu sentymentu. Region ten ma bogatą historię, zabytki architektoniczne z różnych epok, ślady ran zadanych przez zaborców w okresie powstań narodowych, miejsca martyrologii z okresu II wojny światowej. A jednocześnie pełen zieleni lasów i zagajników, wyjątkowych obrazów wielobarwnych pól (zwłaszcza wczesną jesienią) oraz fantastycznych tras rowerowych.
Tutaj każdy turysta znajdzie coś dla siebie.
A my? Zaczęliśmy od Zamościa, prywatnego miasta magnata Jana Zamojskiego. Obejrzeliśmy stojący nieco na uboczu pałac Zamojskich, katedrę, budynek Akademii Zamojskiej (niestety w znacznej części zasłonięty z powodu remontu), a także ratusz i kamieniczki renesansowe na Rynku Wielkim. Udało się nam nawet podziwiać te architektoniczne perełki z lotu ptaka, a konkretnie wieży katedralnej, która jakby “przypadkiem” okazała się otwarta dla turystów.
W Zamościu znajduje się też ogród zoologiczny, który był w zasadzie pierwszym punktem naszej wycieczki. Jak stwierdziła Iga, należało odwiedzić mieszkające tam istoty, do nas podobne J Pomimo wnikliwej obserwacji  nie udało mi się odkryć, o co jej chodziło… 😉 Były tam żyrafy, hipopotamy, lwy, ptaki duże i małe, węże , ryby i wiele, wiele innych zwierząt.
Po Zamościu przyszła kolej na Zwierzyniec. Dzisiaj jest to siedziba Roztoczańskiego Parku Narodowego, a kiedyś osada i miejsce polowań rodziny Zamojskich, gdzie specjalnie sprowadzono wiele gatunków zwierząt i otoczono parkanem. Do dnia dzisiejszego znajdują się tu budynki z okresu ordynacji Zamojskich, uroczy barokowy kościółek na wodzie czy też budynek browaru.
Nas na początek zainteresowała ścieżka przyrodnicza na Bukową Górę, gdzie można zobaczyć różne gatunki roślin i zwierząt, a po wejściu na samo wzniesienie cieszyć oczy widokiem na okoliczne miejscowości, pola i lasy. U podnóża Bukowej Góry znajduje się miejscowość Sochy, której prawie wszyscy mieszkańcy zostali przez hitlerowców wymordowani w czerwcu 1943 roku. Spoczywają całymi rodzinami na miejscowym cmentarzu.
Wracając z Soch zatrzymaliśmy się jeszcze na chwilę nad stawami leśnymi “Echo” i tutaj udało nam się wykonać kilka ładnych zdjęć do fotoalbumu z wyprawy.
Pozostał nam jeszcze tylko powrót do Solca. Podczas podróży okazało się , że uczestnicy wycieczki potrafią śpiewać, a ich repertuar jest na tyle różnorodny, że trzeba to będzie powtórzyć. Myślę zarówno o śpiewaniu, jak i o kolejnym wyjeździe. Już niedługo! 🙂

z turystycznym pozdrowieniem
Andrzej Kańkowski

Ps. Gwoli kronikarskiego obowiązku muszę dodać, że wycieczka na Roztocze odbyła się 16.09.2022 roku i rzeczywiście w przeliczeniu na uczestnika kosztowała 33 zł. Tak niska kwota była możliwa ze względu na udostępnienie nam przez Pana Marcina Węgłowskiego, Dyrektora Zespołu Szkół w Solcu nad Wisłą szkolnego busa, za co mu w tym miejscu w imieniu własnym i młodzieży dziękuję (polecając się na przyszłość :))

Ps 2. Wspólne wyprawy integrują. Wydaje się, że w szkole, po pandemicznej przerwie, odradza się idea klubu turystycznego, który nawet ma nieoficjalną nazwę, ale o tym już innym razem….
Szkolny Konkurs Historyczny 2022 rozstrzygnięty

Kolejna, dwunasta  już edycja Szkolnego Konkursu Historycznego „Walki Polaków o niepodległość w latach 1794-1918″ odbyła się w tym roku w dość nietypowym terminie. Tak zwane

Bez kategorii

Zbiórka krwi

W dniu 7 grudnia 2022 roku (najbliższa środa), w godzinach 9.00-11.00, w Zespole Szkół w Solcu nad Wisłą, przy ulicy Łoteckiego 24 odbędzie się honorowa

Skip to content