24 X.2018 r. – dzień pełen wrażeń

Udostępnij ten wpis

Ten dzień zaczął się dla niektórych uczniów ZSP w Solcu nad Wisłą bardzo wcześnie. Godzina 6.00 czyli godzina wyjazdu do Legionowa zmusiła do wcześniejszej pobudki, szczególnie tych, którzy musieli do Solca dojechać (mieszkańcy internatu mieli trochę łatwiej).Po mniej więcej 3- godzinnej podróży (słynne rondo w Górze Kalwarii, „korki” na Trakcie Lubelskim /:) grupa bezpiecznie dotarła do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, gdzie została ciepło przywitana przez sierżant Monikę Trojanowską, która opiekowała się młodzieżą podczas pobytu w tej instytucji.
Wizyta w CSP zaczęła się od informacji przekazanych przez panią Monikę na temat specyfiki służby w policji, metod kształcenia przyszłych policjantów i warunków, jakie trzeba spełnić, aby przejść szkolenie. W dalszej kolejności uczniowie, podzieleni na dwie grupy, udali się na zajęcia z podinspektorem Krzysztofem Kozyrą i aspirantem Markiem Mroszczykiem. Podinspektor Kozyra zajmuje się szkoleniem z zakresu sztuk walki i samoobrony. Pokazał młodzieży obiekty sportowe temu służące (dwie hale sportowe, siłownię, basen) oraz zapoznał z programem szkolenia w tym zakresie. Aspirant Mroszczyk z kolei jest specjalistą od broni palnej. W trakcie pobytu w jego „królestwie” przedstawił uczniom film instruktażowy przedstawiający przebieg egzaminu ze strzelania, który przechodzą wszyscy uczestniczący w takim kursie. A potem zaprowadził grupę do magazynu broni, gdzie każdy mógł wziąć do ręki demonstrowane egzemplarze broni palnej , używanej przez polską policję. Ostatnim punktem pobytu w CSP było zwiedzanie strzelnicy, która jest jedną z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Umożliwia ona szkolenie w warunkach zbliżonych do rzeczywistych sytuacji na służbie.
Czas przewidziany na pobyt w Legionowie szybko minął i po krótkim pożegnaniu z panią Moniką uczestnicy wycieczki ruszyli w kierunku Warszawy. Kolejny cel to Szkoła Główna Służby Pożarniczej. Opiekunką młodzieży w SGSP była pani Mariola Główka. To ona zaplanowała przebieg pobytu, na który składały się: Pracownia Edukacyjna „Bezpieczny Dom” – prowadzący zajęcia pan Paweł Cywiński, Zakład Sprzętu Ratowniczo – Gaśniczego – prowadzący zajęcia pan Wiktor Wasik, Zakład Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego – prowadzący zajęcia pan Jakub Pindor, Zakład Teorii Procesów Spalania i Wybuchu – prowadzący zajęcia pan Łukasz Zubek. W każdym z odwiedzanych miejsc było coś atrakcyjnego. Uczniowie mogli np. przekonać się, jakie warunki panują w zadymionym pomieszczeniu, jak obsługuje się motopompę i jak ona działa (włącznie z praktycznym użyciem). Ponadto przekonali się ,że gaz propan-butan nie zawsze wybuchnie, a pył może się zapalić (a wszystko to doświadczalnie pod opieką pana Łukasza ).
Poranna pobudka i napięty program nadwątlił w okolicach godziny piętnastej siły uczestników wycieczki. Zregenerowali je w CH „Galeria Mokotów”. W planach pobytu w tej ‘instytucji” był gorący posiłek oraz seans filmowy. Ten ostatni miał być romantyczną komedią, ale zaskoczył chyba wszystkich poważnym tematem i niespodziewanym zakończeniem, niektórych nawet rozrzewnił… Droga powrotna do Solca po tak wypełnionym dniu minęła niezwykle szybko. Dniu pełnym wrażeń.

Andrzej Kańkowski
nauczyciel ZSP w Solcu nad Wisłą

Ps. Dziękuję serdecznie:

– Kierownictwu CSP w Legionowie i SGSP w Warszawie za udzielenie zgody na wizytę młodzieży w tych placówkach edukacyjnych;
– aspirant Monice Trojanowskiej i pani Marioli Główce za zaplanowanie zajęć i opiekę podczas wizyty;
– instruktorom: aspirantowi Markowi Mroszczykowi, podinspektorowi Krzysztofowi Kozyrze, panu Pawłowi Cywińskiemu, panu Wiktorowi Wasikowi, panu Jakubowi Pindorowi, panu Łukaszowi Zubkowi za przeprowadzenie zajęć dla młodzieży.

Bez kategorii

Z lekkim opóźnieniem czyli Auschwitz 2024

Od 17 maja (czyli dnia, kiedy odwiedziliśmy Auschwitz- Birkenau) do dnia dzisiejszego minęło już trochę czasu, a ja ciągle odkładałem napisanie tego krótkiego tekstu. Dlaczego?

Skip to content