Archiwum i „Legiony”

Udostępnij ten wpis

Co może łączyć te dwa słowa w tytule? Oczywiście historia. Nic więc dziwnego, że w wyjeździe do Radomia w dniu 5 listopada 2019 r. uczestniczyli przede wszystkim uczniowie kontynuujący naukę historii na poziomie rozszerzonym lub zainteresowani historią.
Pierwszym punktem programu wyjazdu była wizyta w Archiwum Państwowym w Radomiu. W trakcie trwających ok. 45 minut zajęć, prowadzonych przez pracownika Archiwum, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jakie dokumenty są tutaj przechowywane, jak się z nimi postępuje i konserwuje. Ponadto zostali zapoznani z zasadami gromadzenia dokumentów i pamiątek rodzinnych. To w przyszłości może zaowocować tym, że sami zechcą stworzyć swoje rodzinne archiwum i gruntowniej zainteresować się przeszłością swojej rodziny.
Z archiwum grupa przemieściła się do „Multikina” na seans filmowy pt. „Legiony”. Film w sposób niekonwencjonalny opowiadał o dziejach Legionów Polskich z okresu I wojny światowej. Niekonwencjonalny i przez to ciekawy. Co prawda nie było w nim za wiele szczegółów historycznych, a na pierwszym planie pokazano wątek miłosny, niemniej jednak to mogło się podobać. Najbardziej istotne jest , że młodzież ten film zainteresował i może to być powodem, dla którego sięgną do podręczników historycznych, żeby się o historii Legionów dowiedzieć czegoś więcej.
Podsumowując – wyjazd uważam za udany, a Archiwum i „Legiony” okazały się całkiem niezłym połączeniem.

nauczyciel historii
Andrzej Kańkowski

Bez kategorii

Z lekkim opóźnieniem czyli Auschwitz 2024

Od 17 maja (czyli dnia, kiedy odwiedziliśmy Auschwitz- Birkenau) do dnia dzisiejszego minęło już trochę czasu, a ja ciągle odkładałem napisanie tego krótkiego tekstu. Dlaczego?

Skip to content