Dzień na szkolnej strzelnicy

Udostępnij ten wpis

          Lekcje z przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa to nie tylko teoria, ale i praktyczne zapoznanie z budową broni oraz nauka strzelania. Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku szkół, które na terenie powiatu mają dostęp do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych wymóg ten jest realizowany od ubiegłego roku szkolnego. Nasza szkoła kształci od lat uczniów klasach mundurowych, obecnie są to oddziały przysposobienia wojskowego i innowacyjne klasy policyjne. Mamy również swoją zmodernizowaną, oddaną do użytku w czerwcu 2021 roku Strzelnicę im. Mariana Karbownika przy Zespole Szkół w Solcu nad Wisłą. Rok temu więc strzelanie odbyło się z okazji I Dnia Kadeta obchodzonego w naszej szkole. W tym roku miało miejsce w dwóch turach: klasa Ia wojskowa odbyła strzelanie 11 kwietnia, zaś klasy Ib policyjna i Ic ogólnokształcąca 4 czerwca. Zajęcia na strzelnicy przebiegały pod okiem instruktorów. Pierwsze strzelanie prowadził absolwent naszej szkoły pan Jakub Jóźwik – pasjonat broni i strzelectwa sportowego – na co dzień pracujący w Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, drugie mgr inż. Marek Gierasiński, instruktor oraz sędzia strzelectwa sportowego, dyrektor PSP w Lipsku. Zajęcia na strzelnicy składały się z dwóch części – teoretycznej, której zadaniem było zapoznanie uczestników z zasadami bezpieczeństwa, budową i działaniem broni palnej oraz praktycznej, w której nauczyli się, jak przyjąć prawidłową postawę strzelecką, załadować magazynek, przeładować i rozładować broń oraz jak oddać celny strzał. Część praktyczna polegała na oddaniu pięciu strzałów. Nad właściwym przebiegiem strzelania i bezpieczeństwem młodzieży czuwali instruktorzy: dyrektor ZS w Solcu nad Wisłą Marcin Węgłowski oraz nauczyciele przedmiotów mundurowych – Tomasz Wielicki oraz Tomasz Krzyczkowski. Udzielali oni uczniom instruktażu w zakresie obsługi broni oraz wskazówek, jak trafić w przysłowiową ,,dziesiątkę”.

         Zajęcia na strzelnicy uczniom bardzo się podobały. Mogli oni wykorzystać w praktyce zdobytą na lekcjach wiedzę teoretyczną w zakresie użycia broni. W strzelaniu do tarczy nie mieli sobie równych, zdobywając w sumie najwięcej punktów i zajmując kolejne miejsca na podium:

Klasa Ia

 1. Daria Śmietanka
 2. Patryk Stojak
 3. Julia Syroka

 

Klasa Ib

 1. Dominik Dobrzański
 2. Natalia Adamczyk
  Karol Tomasik
 1. Kacper Przygoda

 

Klasa Ic

 1. Olaf Drzymała
  Olaf Stachurski
 1. Szymon Sońta
 2. Aleksandra Mikusek

 

Zwycięzcom gratulujemy imponujących wyników

Katarzyna Sas

 
Bez kategorii

Z lekkim opóźnieniem czyli Auschwitz 2024

Od 17 maja (czyli dnia, kiedy odwiedziliśmy Auschwitz- Birkenau) do dnia dzisiejszego minęło już trochę czasu, a ja ciągle odkładałem napisanie tego krótkiego tekstu. Dlaczego?

Skip to content