II Dzień Kadeta w Zespole Szkół w Solcu nad Wisłą II Mazowieckie Młodzieżowe Zawody Formacji Mundurowych

Udostępnij ten wpis

Tak wspaniałej, przygotowanej z rozmachem imprezy plenerowej w naszej szkole dawno nie było. Rok temu z inicjatywy dyrektora Zespołu Szkół w Solcu nad Wisłą pana Marcina Węgłowskiego odbył się po raz pierwszy Dzień Kadeta obchodzony w gronie naszej szkolnej społeczności, w czasie którego miało miejsce strzelanie na szkolnej strzelnicy. Tym bardziej jesteśmy dumni, że w tym roku impreza nasza przybrała tak duże rozmiary. Organizatorami zawodów strzeleckich byli: Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Komenda Powiatowa Policji w Lipsku oraz Zespół Szkół w Solcu nad Wisłą, który kształci nieprzerwanie od 2006 roku uczniów w klasach mundurowych. Patronat honorowy nad zawodami objął Starosta Powiatu Lipskiego, pan Jerzy Pasek. Patronem szczególnym w realizacji tego przedsięwzięcia była Fabryka Broni ,,Łucznik” -Radom Sp. z o.o. Imprezę swoją obecnością zaszczycili: insp. Piotr Janik, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu – główny organizator zawodów, kom. Krzysztof Maćkuła, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji, insp. Witold Krawczyk, Komendant Powiatowy Policji w Lipsku – współorganizator imprezy, płk Witold Bubak, Dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Terytorialnej, ppłk Sławomir Głowiński, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Radomiu,  przedstawiciele Fabryki Broni ,,Łucznik” – Radom, dh Łukasz Łyczkowski, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu nad Wisłą, pan Artur Dygas, Przewodniczący Rady Powiatu Lipskiego, pani Małgorzata Szymańska, Burmistrz Miasta i Gminy w Solcu nad Wisłą, mjr Krzysztof Zagulski reprezentujący 4. Pułk Saperów w Dęblinie, pan Dariusz Piątka, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu.

Współorganizator i gospodarz imprezy pan Marcin Węgłowski powitał licznie przybyłych gości reprezentujących policję i wojsko. Słowa powitania skierował także do drużyn biorących udział w zawodach strzeleckich reprezentujących: Zespół Szkół nr 3 w Puławach, Zespół Doskonalenia Zawodowego z Kozienic, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach, Zespół Szkół w Solcu nad Wisłą oraz Jednostkę Strzelecką nr 1005 reprezentowaną przez uczniów klas mundurowych naszej szkoły. Impreza oprócz zawodów w strzelaniu miała także wymiar edukacyjny, dlatego na piknik zostali zaproszeni uczniowie szkół podstawowych. Z zaproszenia skorzystali uczniowie wraz z opiekunami ze szkół podstawowych w:  Solcu nad Wisłą, Lipsku, Chotczy, Woli Soleckiej, Jaworze Soleckim, Krępie Kościelnej, Rzeczniowie, Grabowcu, Józefowie, Kluczkowicach, Tczowie, Tarłowie oraz Pawłowicach. Trudno wyliczyć wszystkie atrakcje przygotowane dla gości na tę imprezę. Swoje stoiska zaprezentowało aż siedemnaście jednostek, reprezentujących policję, wojsko i służby ratunkowe. Można było oglądać różne rodzaje broni, nowoczesny sprzęt wojskowy czy ćwiczyć strzelanie na wirtualnej strzelnicy. Wspaniałym pokazem musztry paradnej zachwycili uczniowie Szkoły im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ – zdobywcy pierwszego miejsca w IX Ogólnopolskim Przeglądzie Musztry Klas Wojskowych. Można było obejrzeć również pokaz taktyk i technik interwencji policji w wykonaniu przedstawicieli tej służby. Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży i dorosłych cieszył się także pokaz ,,Każdy może być ratownikiem”. Dla miłośników sportu nie lada gratką był mecz futsalu ,,Dwa Brzegi – Prawa Strona vs Lewa Strona Wisły”. Lepsza okazała się ,,tamta” strona Wisły i mecz skończył się wynikiem 5:4 dla prawej strony. Na hali sportowej odbywały się również ,,Szkolne zawody na policyjnym torze sprawnościowym” prowadzone przez policjantów z KPP w Lipsku. W zmaganiach wzięły udział trzyosobowe drużyny reprezentujące poszczególne klasy. I miejsce zdobyła klasa IIb – policyjna, pozostałe miejsca na podium zajęły: klasa IIa – wojskowa i IIc – ogólna. Ostatnim punktem imprezy było wręczenie nagród drużynom i zawodnikom biorącym udział w II Mazowieckich Młodzieżowych Zawodach Formacji Mundurowych. Jesteśmy dumni, ponieważ drużyna reprezentująca naszą szkołę zajęła I miejsce, a ,,Najlepszym Strzelcem” zawodów okazał się również uczeń naszej szkoły Kacper Lewandowski, który wykazał się najcelniejszym okiem także w roku ubiegłym. Wręczenia nagród dokonali pan Marcin Węgłowski, dyrektor ZS w Solcu nad Wisłą, organizatorzy imprezy oraz pan Jerzy Pasek, Starosta Powiatu Lipskiego, pani Małgorzata Szymańska, Burmistrz Miasta i Gminy w Solcu nad Wisłą i pan Krzysztof Kozieł z Fabryki Broni ,,Łucznik” – Radom. Piękna słoneczna  pogoda, zapach zbliżających się wakacji, liczne atrakcje przygotowane na pikniku dla gości sprawiły, że wszyscy świetnie się bawili. Smaczny grill i czas spędzony wspólnie w gronie kolegów dopełniły całości tej udanej imprezy. Jesteśmy już pewni, że wpisze się ona na stałe w harmonogram imprez szkolnych, ale też stanie się największą tego typu imprezą w powiecie lipskim.

W II Dniu Kadeta stoiska wystawili:
 1. Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu
 2. Wydział Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu
 3. Wydział Kadr i Szkolenia KWP zs. w Radomiu
 4. Laboratorium Kryminalistyczne Policji KWP zs. w Radomiu
 5. Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji KWP zs. w Radomiu
 6. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości Zarząd w Radomiu
 7. Oddział Prewencji Policji w Radomiu
 8. Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji ,,BOA”
 9. Fabryka Broni ,,Łucznik” – Radom
 10. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku
 11. Inspekcja Transportu Drogowego
 12. Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu
 13. Środowiskowo – Lekarskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Radomiu
 14. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej
 15. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Radomiu
 16. Jednostka Strzelecka 1005 Lipsko im. Dionizego Czachowskiego
 17. Patrol Saperski z Dęblina
 

Serdecznie dziękujemy za udział w imprezie.

Dziękujemy również sponsorowi imprezy – firmie ,,Publima”.

 

Katarzyna Sas

         
Bez kategorii

Z lekkim opóźnieniem czyli Auschwitz 2024

Od 17 maja (czyli dnia, kiedy odwiedziliśmy Auschwitz- Birkenau) do dnia dzisiejszego minęło już trochę czasu, a ja ciągle odkładałem napisanie tego krótkiego tekstu. Dlaczego?

Skip to content