I GIMNAZJADA – Święto piłki siatkowej

Udostępnij ten wpis

Można już bez wahania powiedzieć, że piłka siatkowa dziewcząt stała się  naszą szkolną dyscypliną. A że dzięki nowoczesnej hali sportowej posiadamy wspaniałe warunki do treningów i przeprowadzania zawodów, jesteśmy też organizatorami największych w Powiecie lipskim i regionie turniejów siatkarskich.
Ubiegły weekend, czyli 11-12 kwietnia upłynął więc pod znakiem sportowych zmagań w tej dyscyplinie sportowej. Odbyła się wtedy I GIMNAZJADA w siatkówce dziewcząt o puchar Wójta Gminy Solec nad Wisłą. Nasi nauczyciele zachęceni sukcesem, jakim cieszy się organizowany już od 5. lat turniej siatkarski dla szkół ponadgimnazjalnych postanowili propagować tę dyscyplinę wśród gimnazjalistów. Okazało się, że pomysł spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, gdyż wzięło w nim udział aż dziesięć drużyn: UKS ESPERANTO Warszawa I i II, KSZO Ostrowiec Św. I i II, UKS VOLLEY Iłża, UKS GEPARD Wierzbica, PG Wolanów, PG Parznice, UKS BETA Pionki oraz UKS VICTORIA Solec w roli gospodarzy.
W imieniu organizatorów przybyłe zespoły, trenerów,  gości i widzów  powitał  Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazajlnych w Solcu nad Wisłą, pan Marcin Węgłowski. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał zaś Wójt Gminy Solec nad Wisłą, pan Marek Szymczyk. Swoją obecnością uświetnili zmagania przedstawiciele władz samorządowych, pan Roman Ochyński, Starosta Powiatu lipskiego oraz pani Jadwiga Buza, Przewodnicząca Rady Powiatu lipskiego.
O tym, jak ogromna była to impreza świadczy choćby liczba rozegranych meczów, których w ciągu dwóch dni odbyło się aż 35. W pierwszym dniu przyjęto system rozgrywek ,,każdy z każdym” w dwóch grupach po 5 drużyn po dwa sety. Drugiego dnia zespoły walczyły systemem ,,krzyżowym” do dwóch wybranych setów. Wszystkie mecze sędziowali arbitrzy z Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W grupie ,,A” odbyło się dużo zaciętych pojedynków obfitujących w remisy, co świadczy o wyrównanym poziomie drużyn. Najlepsze w grupie ,,A” okazały się zawodniczki z KSZO Ostrowiec Św. I. W grupie ,,B” nie miały sobie równych po emocjonujących spotkaniach siatkarki z ESPERANTO Warszawa I. Nasza drużyna zajęła IV miejsce w grupie ,,A”, uzyskując tę sama liczbę punktów co ESPERANTO Warszawa II. Przegrała jednak stosunkiem ,,małych punktów” o 0,06.
Dzień drugi  obfitował również w wiele emocjonujących spotkań. Świetnie przygotowane zespoły dostarczyły  kibicom wielu niezapomnianych emocji. Wyniki meczów rozgrywanych w niedzielę systemem ,,krzyżowym” zadecydowały o walce w finałach. Piękno sportu polega m.in. na tym, że dostarcza on wielu emocji, ale także potrafi zaskakiwać nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Ogromną niespodziankę sprawił tego dnia zespół z Iłży, który – będąc na ostatnim miejscu w grupie ,,B” – wygrał z drużyną BETA Pionki, zajmującą wysokie II. miejsce w grupie. W wyniku meczy nasz zespół VICTORIA Solec grał o miejsce VII, które uzyskał pokonując ESPERANTO Warszawa II w setach 2:1. Zwycięzcą całego turnieju po zaciętym meczu finałowym, obfitującym w nagłe zwroty akcji okazała się drużyna ESPERANTO Warszawa I, która pokonała KSZO Ostrowiec Św. stosunkiem setów 2:1. Ostatecznie drużyny uplasowały się kolejno:

I miejsce – ESPERANTO Warszawa I

II miejsce – KSZO Ostrowiec Św.

III miejsce – PG Wolanów – Karolina Grzyb

IV miejsce – KSZO Ostrowiec Św. I

V miejsce –  PG Parznice

VI miejsce –  VOLLEY Iłża

VII miejsce – VICTORIA Solec

VIII miejsce – ESPERANTO Warszawa II

IX miejsce –  BETA Pionki

X miejsce – GERARD Wierzbica.

Wszystkie drużyny, bez względu na zajęte ostatecznie miejsca, zaprezentowały kibicom wysoki poziom sportowy. Hart duch i wola walki do ,,ostatniej piłki meczowej” to cechy, którymi zaimponowały wszystkie zawodniczki – każda więc otrzymała pamiątkową koszulkę. Za zajęcie miejsc medalowych trzy zwycięskie drużyny nagrodzone zostały pucharami wręczonymi przez gospodarza hali sportowej, dyrektora M. Węgłowskiego. Pozostałe zespoły otrzymały dyplomy za zajęcie kolejnych miejsc. Statuetkami i pamiątkowymi dyplomami nagrodzone zostały również najlepsze zawodniczki z poszczególnych drużyn:  Aneta Matczak (ESPERANTO Warszawa I), Iga Klepacz (KSZO Ostrowiec Św.II), Karolina Grzyb (PG Wolanów), Julia Tokarska (KSZO Ostrowiec Św. I), Partycja Odzimkowska (PG Parznice), Oliwia Miernik (VOLLEY Iłża), Karina Mikita (VICTORIA Solec), Martyna Terlikowska (ESPERANTO Warszawa II) oraz Katarzyna Glimasińska (BETA Pionki).
Trzeba też podkreślić, że organizacja tak wielkiej dwudniowej imprezy wymaga dużo czasu, poświęcenia i koordynacji wielu zadań. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania naszych nauczycieli wychowania fizycznego: Grzegorza Bochenka również trenera VICTORII Solec oraz pani Barbary Zastawnej. Wsparciem i wszelką pomocą swoim kolegom służyli także Dyrektor szkoły i pozostali nauczyciele. Wszystkie podjęte działania zakończyły się sukcesem, co zgodnie podkreślali  uczestnicy zmagań. Zarówno trenerzy jak i zawodniczki zwracali uwagę na wspaniałą atmosferę, jaką udało się stworzyć organizatorom. Cieszy także fakt, że z roku na rok przybywa kibiców chcących wspierać swoje drużyny.
Założenie podczas budowy hali sportowej było takie, by był to obiekt służący społeczności lokalnej. Dziś z dumą możemy powiedzieć, że hala tętni życiem i skupia miłośników sportu nie tylko w tygodniu, ale także w weekendy.

Katarzyna Sas

Bez kategorii

Z lekkim opóźnieniem czyli Auschwitz 2024

Od 17 maja (czyli dnia, kiedy odwiedziliśmy Auschwitz- Birkenau) do dnia dzisiejszego minęło już trochę czasu, a ja ciągle odkładałem napisanie tego krótkiego tekstu. Dlaczego?

Skip to content