Matura 2020

Udostępnij ten wpis

W tym roku nietypowo, bo w czerwcu a nie w maju absolwenci liceów zmagają się z arkuszami maturalnymi. Jest inaczej niż zwykle, bo nie kwitną już kasztany, a młodzież i nauczyciele  muszą stosować się do szeregu obostrzeń, które są skutkiem trwającej epidemii. Maturzyści piszący w poszczególnych salach byli wpuszczani o różnych godzinach tak, by uniknąć skupiania się i aby możliwe było zachowanie  dystansu. Wszyscy przed wejściem do wyznaczonych sal musieli być w maskach a numer ławki dla zdającego losował członek komisji nadzorującej. To tylko niektóre z wielu nowych wytycznych na egzamin maturalny w czasie epidemii. Największą jednak zmianą jest rezygnacja w tym roku  z części ustnej egzaminów maturalnych z języka polskiego i języków obcych. Szkoła dołożyła wszelkich starań, aby uczniowie czuli się bezpiecznie w tym i tak dla nich trudnym czasie.
Sesja maturalna rozpoczęła się 8 czerwca w poniedziałek egzaminem z języka polskiego. Ci, którzy liczyli na ,,Lalkę” (wiecznie żywą) mogli być rozczarowani, bo temat dotyczył ,,Wesela” S. Wyspiańskiego i funkcji fantastyki w utworach. Drugi dzień sesji to zmagania z ,,królową nauk”, czyli matematyką. Jak to zwykle bywa, opinie na temat trudności zadań do wykonania były podzielone. Jedni uznali je za trudne, inni rozwiązali je bez problemu. Trzeci dzień egzaminów poświęcony jest  sprawdzeniu znajomości języków obcych. Nasi uczniowie zwykle wybierają język angielski. Cała sesja egzaminacyjna potrwa do końca czerwca. Od przyszłego tygodnia zaczynają się egzaminy na poziomie rozszerzonym. Tegoroczni absolwenci otrzymają świadectwa maturalne 11 sierpnia, a więc ponad miesiąc później niż zwykle. Odpowiednio później zacznie się też rekrutacja na studia.
Piszący maturę absolwenci spotkali się na egzaminach po prawie trzymiesięcznej rozłące. I choć współczesna technika daje możliwość stałego kontaktu, to epidemia i przymusowa izolacja pokazała, że nic nie zastąpi bezpośredniej rozmowy, nawet … z odległości półtora metra. Widok młodzieży  na szkolnym dziedzińcu ucieszył też bardzo nauczycieli, którzy w czasie egzaminów mocno trzymają kciuki za swoich wychowanków.

Wszystkim naszym tegorocznym maturzystom

życzymy powodzenia na  egzaminach

Katarzyna Sas

Bez kategorii

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2023

22 września uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół w Solcu nad Wisłą wzięli udział w 30. już edycji akcji Sprzątanie Świata. Uczniowie zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki

Bez kategorii

SPOTKANIA WYCHOWAWCÓW Z RODZICAMI UCZNIÓW

Zapraszamy Rodziców na spotkanie organizacyjne z wychowawcami klas, które odbędzie się 29 września 2023 r. o godzinie 16:00. O godzinie 15:15 odbędzie się spotkanie rodziców

Skip to content