Maturzyści na przedstawieniu teatralnym ,,Zbrodnia i kara”

Udostępnij ten wpis

Spektakl teatralny ,,Zbrodnia i kara”, który obejrzało 17 listopada 40. uczniów klas trzecich ZSP w Solcu nad Wisłą wraz  ze swoimi polonistkami Katarzyną Sas i Agnieszką Siejko to arcydzieło światowej literatury w autorskiej wizji jednego z najciekawszych rosyjskich reżyserów teatralnych Grigorija Lifanova. Maturzyści sami zdecydowali, że chcieliby zobaczyć, jak można dokonać adaptacji znakomitej, ale obszernej powieści Fiodora Dostojewskiego na potrzeby przedstawienia teatralnego, które trwa zaledwie 120 minut. Reżyser podjął się tego zadania i w ocenie uczniów zrobił to doskonale. Przez pryzmat losów ubogiego studenta Rodiona Romanowicza Raskolnikowa, podjął rozważania na temat piątego przykazania „nie zabijaj”. Raskolnikow przekonany o słuszności swojej teorii, w myśl której istnieją ludzie lepsi i gorsi, zabija starą lichwiarkę. Ten krok pociąga za sobą lawinę zdarzeń, które diametralnie zmienią jego życie. Dławiący strach, dręczące wątpliwości, doprowadzone do ekstremum napięcie emocjonalne nie pozwolą mu zapomnieć o zbrodni… Reżyser spektaklu wybrał z utworu wątki najcelniej opisujące kondycję człowieka, miotającego się tragicznie między własną zuchwałością a wyrzutami sumienia.

Przedstawienie prezentowane było na Scenie Kameralnej Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Uczniowie nasi po raz pierwszy mieli okazję oglądać sztukę wystawianą na dość oryginalnej scenie, a właściwie jej braku w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Rezygnacja przez reżysera z dystansu przestrzennego między widzem a aktorami wprowadza tego pierwszego w specyficzny nastrój. Oglądający ma wrażenie jakby sam uczestniczył w prezentowanych zdarzeniach.

Uczniowie ocenili, że jest to mocny, niebanalny, mieniący się wieloma barwami, trzymający w napięciu spektakl o uniwersalnym przesłaniu. Wnikliwe ponadczasowe studium psychiki człowieka, jego podświadomych napięć, impulsów, obsesji i lęków  stało się tematem dyskusji na lekcjach języka polskiego.

Katarzyna Sas

Bez kategorii

Nominacja uczniów klas – policyjnej i wojskowej

19 kwietnia 2024 roku odbyła się w naszej szkole piękna i doniosła uroczystość Nominacja uczniów klas mundurowych kończących szkołę. To wydarzenie należy obok ślubowania do

Skip to content