„Niepodległość – trudne słowo…”

Udostępnij ten wpis

Uwięziony ptak nie śpiewa

A czy wiesz dlaczego?

Bo nie spotkasz nigdy w klatce,

Ptaka szczęśliwego…

 

 

Obchodzone 11 listopada Święto Niepodległości jest dla nas, Polaków, jedną z najważniejszych dat
w dziejach Polski. Dzień ten wieńczy ponad 123. letnie dążenia, kilku pokoleń Polaków, zmierzające do odzyskania utraconej wskutek zaborów suwerenności. Obchodząc kolejną, 104. rocznicę tego wielkiego wydarzenia, pamiętamy o tych, którzy zachowali wiarę w odrodzenie naszego państwa, walcząc i ginąc za niepodległość ukochanej Ojczyzny.

        17 listopada 2022 r. społeczność liceum w Solcu nad Wisłą  Apelem Poległych upamiętniła poświęcenie patriotów, którzy oddali życie ,,Za wasza i naszą wolność”. W szczególny sposób oddany został hołd uczniom
i harcerzom Królewsko – Polskiego Seminarium Nauczycielskiego z Solca nad Wisłą, którzy 19 listopada 1918 r. pod dowództwem Hieronima Leszczyńskiego wyruszyli na wschód, by walczyć o wolność Rzeczpospolitej. To dzięki bohaterom minionych czasów, którzy bezgranicznie poświęcili się narodowej sprawie, kolejnym pokoleniom dane jest żyć w wolnym kraju.

            Podczas tej wzniosłej uroczystości okolicznościowe przemówienie wygłosił dyrektor szkoły, pan Marcin Węgłowski. W słowach pełnych powagi dyrektor podkreśli jak ważnym obowiązkiem każdego Polaka jest dbanie o dobro Ojczyzny i wychowywanie młodego pokolenia w duchu patriotyzmu. Zaznaczył również, że historia
i współczesność uświadamiają nam, że wolność nie jest dana na zawsze, należy o nią bezustannie walczyć.

Apel Poległych był dla społeczności soleckiego liceum czasem zadumy i wspomnień o latach zmagań bohaterów, którzy oddali swoje życie na ołtarzu Ojczyzny.

 

 

Agnieszka Siejko

Bez kategorii

Nominacja uczniów klas – policyjnej i wojskowej

19 kwietnia 2024 roku odbyła się w naszej szkole piękna i doniosła uroczystość Nominacja uczniów klas mundurowych kończących szkołę. To wydarzenie należy obok ślubowania do

Skip to content