Ślubowanie – uroczystość zapadająca w pamięć

Udostępnij ten wpis

Już po raz osiemnasty w Zespole Szkół w Solcu nad Wisłą odbyła się wspaniała uroczystość ślubowania ponad stu uczniów klas pierwszych. Z dniem pierwszego września 2023 roku podjęli oni naukę w klasach: liceum ogólnokształcącego, innowacyjnej klasie policyjnej oraz oddziale przygotowania wojskowego.
Ślubowanie odbyło się w czwartek, 12 października o godzinie 15.00. Ceremonia przyjęcia nowych uczniów do grona szkolnej społeczności jak co roku miała bardzo podniosłą oprawę. Dowódcą uroczystości był Mateusz Miller, który meldunkiem złożonym dyrektorowi szkoły Marcinowi Węgłowskiemu rozpoczął spotkanie.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wciągnięciu flagi państwowej na maszt rozpoczęła się długo przygotowywana uroczystość. Do wszystkich licznie zebranych gości, nauczycieli, rodziców i uczniów przemówił dyrektor szkoły, pan Marcin Węgłowski. Powitał gości, którzy zechcieli uświetnić swą obecnością tę ważną szkolną uroczystość.
Przybyli na nią: ks. kan. Krzysztof Maj, ppłk Jacek Zaniewski, dowódca 4. Pułku Saperów, ppłk Arkadiusz Kawka, zastępca dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, insp. Witold Krawczyk, Komendant Powiatowy Policji w Lipsku,
st. bryg. Łukasz Maciejewski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, Marek Szymczyk, Burmistrz Miasta i Gminy w Solcu nad Wisłą oraz Romuald Kowaleczko, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lipskiego. W ślubowaniu wzięły również poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu nad Wisłą oraz organizacji ,,Strzelec” z Lipska.
Pan dyrektor zwracając się do pierwszoklasistów nie krył dumy, ale też wzruszenia, że ponad stu uczniów rozpoczęło w roku szkolnym 2023/2024 naukę w klasach pierwszych. Pan Marcin Węgłowski w tej ważnej dla młodzieży chwili gratulował im trafnego wyboru kierunków kształcenia we wspaniałej szkole o ponad stupięćdziesięcioletniej tradycji. Pierwszaków jako pełnoprawnych uczniów liceum powitała w imieniu szkolnej społeczności Magdalena Gałek, uczennica klasy IV b. W imieniu pierwszoklasistów głos uczeń klasy zabrał Bartosz Adamczyk, który powiedział m.in.
„My nowicjusze możemy obiecać, że spełnimy złożone przyrzeczenia i dołożymy wszelkich starań, by zostawić po sobie trwały ślad. Zobowiązujemy się także stać się chlubą tej wspaniałej soleckiej szkoły średniej”.
Honoru ślubowania na sztandar dostąpili uczniowie: Marcin Dul, Dominik Fura, Marcel Trela oraz Emilia Kurasińska.
Pięknie prezentowali się tego dnia pierwszoklasiści z klasy licealnej ubrani w odświętne stroje oraz ci, którzy wybrali klasy wojskowe i policyjne występujący w nowych, szytych na miarę mundurach. Pełni powagi i świadomi doniosłości chwili składali rotę ślubowania, której słowa odczytał pan dyrektor. Zgodnym, gromkim chórem pierwszoklasiści przyrzekali ,,zdobywać wiedzę i umiejętności, szanować ludzi i pomagać im w potrzebie a także wysoko nieść zaszczytne miano wychowanka Zespołu Szkół w Solcu nad Wisłą”.
Z dumą na swych uczniów patrzyli nauczyciele, którzy przez cztery lata będą przekazywać im wiedzę i kształtować charaktery, prowadząc ku dorosłości.
Bardzo licznie przybyli w tym dniu rodzice, którzy chcieli towarzyszyć swoim pociechom, wkraczającym w kolejny etap kształcenia.
Wszyscy obecni mogli także podziwiać występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia, która uświetniła uroczystość grą i pięknym pokazem choreograficznym. Defilada wszystkich roczników ulicami Solca przy akompaniamencie melodii marszowych była przedostatnim punktem uroczystości. Na koniec, jak co roku, dla pokrzepienia ciała po przeżytych emocjach panie kucharki przygotowały dla uczniów, rodziców i gości pyszny bigos.
Cała uroczystość udała się wspaniale i nawet drobny deszcz, który padał tego dnia nie zepsuł doniosłej chwili ślubowania.

Wszystkim uczniom klas pierwszych gratulujemy pięknej uroczystości ślubowania
i życzymy wielu sukcesów w nauce.

Katarzyna Sas

Bez kategorii

MATURA 2024

W tym roku egzaminy maturalne rozpoczęły się 7 maja, we wtorek. Pierwszego dnia zawsze sprawdzane są wiadomości i umiejętności z języka polskiego. Wszyscy zdający, czyli

Bez kategorii

Targi Polsecure w Kielcach

25 kwietnia uczniowie klas policyjnych Zespołu Szkół w Solcu nad Wisłą brali udział w Targach Polsecure w Kielcach. 142 wystawców z 13 krajów prezentowało wszystko

Skip to content