Spotkanie z człowiekiem wielkich pasji.

Udostępnij ten wpis

W dniu 13 czerwca 2024r, kadeci ZS w Solcu n/Wisłą z klasy I a i II a uczestniczyli wraz z opiekunem w spotkaniu z Panem Bogusławem Pilasem żołnierzem rezerwy Wojska Polskiego, emerytowanym marynarzem, pasjonatem modelarstwa i rycerstwa oraz od ponad 25 lat mieszkańcem miasteczka Solca n/W. Dzisiejsze spotkanie edukacyjne było pokłosiem otwartej wystawy i spotkania w bibliotece pedagogicznej w Lipsku z Panem Bogusławem w dniu 8 maja br. Młodzież szkolna mogła zapoznać się z żołnierską służbą oraz pracą marynarza i  pasjonata modelarstwa oraz płatnerstwa. Wykonywane przez gospodarza modele statków i okrętów, czy tez zrobione zbroje rycerskie są pieczołowicie odwzorowane i wyglądają jak oryginały. Kadeci przy opowiadaniu gospodarza mieli lekcję geografii, historii i wojskowości, ponieważ Pan Bogdan odwiedził prawie wszystkie kontynenty na świecie oraz zna się na militariach. Byliśmy pod wrażeniem jego pasji i życiowych doświadczeń jako żołnierza rezerwy WP. Jeszcze raz dziękujemy za umożliwienie odbycia spotkania.

Tomasz Krzyczkowski

 

Bogusław Pilas urodził się w 1953 r. w Lisewie Malborskim, malowniczej wiosce położonej nad Wisłą między historycznym krzyżackim zamkiem malborskim a pięknym Gdańskiem z polskim morzem Bałtyckim. Całe swoje życie pasją związany był z morzem. Jego zainteresowanie modelarskie zaczęły się w dzieciństwie, gdy jako ciekawski chłopiec zobaczył u sąsiada niedokończony model okrętu. Tak mu się to spodobało, że spróbował sam wykonać jakąś pracę. Pierwszy model był niewielki, ale miał w sobie wielką moc pobudzającą chęć dalszego tworzenia. Z czasem zamiłowanie to przerodziło się w tworzenie imponujących modeli okrętów.

W latach 80 mieszkał w Gdańsku Morenie na 11 piętrze, skąd codziennie mógł z okna swojego mieszkania oglądać morze. Przez trzy lata pracował na Helu z każdej strony otoczonym morzem. Był też częstym gościem w Muzeum Morskim w Gdańsku.

Przez kilka lat pracował również w Królewskiej Stoczni Marynarki Wojennej w Liverpool jako mechanik. Wykształcenie techniczno- mechaniczne wykorzystywał w pracy budując i remontując statki oraz w pasji modelarskiej, tworząc efektowne modele okrętów z dbałością o najmniejsze szczegóły.

W roku 1998 jako emeryt przeprowadził się do Solca nad Wisłą, gdzie nadal tworzy modele okrętów, mechanikuje, podróżuje. Więcej na stronie internetowej. Pn. „Człowiek z pasją”: lipsko.bibliotekapedagogiczna.pl/czlowiek-pelen-pasji-spotkanie-z-boguslawem-pilasem/

Bez kategorii

Z lekkim opóźnieniem czyli Auschwitz 2024

Od 17 maja (czyli dnia, kiedy odwiedziliśmy Auschwitz- Birkenau) do dnia dzisiejszego minęło już trochę czasu, a ja ciągle odkładałem napisanie tego krótkiego tekstu. Dlaczego?

Skip to content