W świecie bohaterów tragedii Sofoklesa…

Udostępnij ten wpis

8 października 2014 roku pierwszoklasiści ZSP w Solcu nad Wisłą uczestniczyli w przedstawieniu Projekt Sofokles- Król Edyp, Antygona. Wyjazd do Radomia na wspomniany spektakl zorganizowały panie – Agnieszka Siejko i Katarzyna Sas. Wyreżyserowania pierwszej i trzeciej części trylogii Sofoklesa podjął się Bogusław Semotiuk. Aktorzy Teatru Nowego ze Słupska w dwóch odsłonach odtworzyli tragiczne losy tytułowych bohaterów – Antygony i króla Edypa. Spektakle były dla licealistów doskonałą formą przypomnienia i utrwalenia wiedzy związanej z historią rodu Labdakidów. Młodzi obserwatorzy, śledząc losy mieszkańców Teb,przenieśli się w czasy starożytne. Reżyser, chcąc uwiarygodnić przekaz dzieł Sofoklesa, zachował zasady funkcjonowania antycznego teatru. Wrażenia widzów zostały spotęgowane poprzez stosowną dekorację, klasyczne stroje, bliski kontakt z aktorem i żywym słowem. W miejsce orchestry przeznaczonej w czasach Sofoklesa dla chóru,zasiedli widzowie, którzy tym samym znaleźli się naprzeciw bohaterów ukazujących prawdę o ludzkim losie. Uczniom spodobała się teatralna realizacja Antygony i króla Edypa. Przekonali się oni jednocześnie, że ukazane w dramatach antycznych konflikty i motywy postępowania ludzi aktualne są do dziś. Wielu pierwszoklasistów, dzieląc się wrażeniami po spektaklu, wyraziło chęć obejrzenia kolejnych przedstawień.

Agnieszka Siejko
Bez kategorii

MATURA 2024

W tym roku egzaminy maturalne rozpoczęły się 7 maja, we wtorek. Pierwszego dnia zawsze sprawdzane są wiadomości i umiejętności z języka polskiego. Wszyscy zdający, czyli

Bez kategorii

Targi Polsecure w Kielcach

25 kwietnia uczniowie klas policyjnych Zespołu Szkół w Solcu nad Wisłą brali udział w Targach Polsecure w Kielcach. 142 wystawców z 13 krajów prezentowało wszystko

Skip to content