75 ROCZNICA MORDU JEŃCÓW WOJENNYCH W DĄBROWIE

Udostępnij ten wpis

W dniu 14 września 2014 roku w Dąbrowie pod Ciepielowem odbyła się uroczystość uczczenia pamięci poległych żołnierzy Wojska Polskiego, bestialsko wymordowanych przez Niemców. Na uroczystości nie mogło zabraknąć młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Solcu nad Wisłą. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III b: Kamila Fałek, Kamil Mróz, Karol Matuska, którzy tworzyli poczet sztandarowy.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej w intencji pomordowanych żołnierzy, po której zakończeniu nastąpiły okolicznościowe przemówienia m.in. wójta gminy Ciepielów i zaproszonych gości. Następnie przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i organizacji społecznych z regionu lipskiego złożyli kwiaty pod pomnikiem. Honory poległym żołnierzom oddały obecne na uroczystości poczty sztandarowe.
Na tym zakończyła się oficjalna część uroczystości. Zgromadzeni przemieścili się kilkaset metrów dalej, gdzie na rozległym polu odbył się pokaz grupy rekonstrukcyjnej. Dotyczył on wydarzeń z okresu kampanii wrześniowej 1939 roku .Pokaz był bardzo realistyczny dzięki obecności oryginalnego sprzętu bojowego, umundurowania, a także kontrolowanym wybuchom artyleryjskim. Niewątpliwą atrakcją był przelot samolotu nad głowami widzów, nawiązujący do zdarzenia z pierwszych dni września 1939 roku. Cały pokaz można ocenić jako atrakcyjny i profesjonalny, szkoda tylko, że do tego poziomu nie dorównał komentator rozgrywających się wydarzeń.

Andrzej Kańkowski
Bez kategorii

Z lekkim opóźnieniem czyli Auschwitz 2024

Od 17 maja (czyli dnia, kiedy odwiedziliśmy Auschwitz- Birkenau) do dnia dzisiejszego minęło już trochę czasu, a ja ciągle odkładałem napisanie tego krótkiego tekstu. Dlaczego?

Skip to content