Czas na profilaktykę – ,,Zwolnij życie”

Udostępnij ten wpis

Problem uzależnień wśród dzieci i młodzieży stał się jednym z największych zagrożeń współczesnej rzeczywistości.

Młodzi ludzie, zwłaszcza w okresie dojrzewania, ulegają wpływom rówieśników, są ciekawi świata, co często jest przyczyną eksperymentowania z środkami szkodliwymi dla zdrowia.

Szkoła jako instytucja będąca najbliżej ucznia wprowadza go w świat wartości etycznych, norm moralnych, a tym samym przygotowuje do wejścia w odpowiedzialną dorosłość.

Również nasza placówka  poprzez profilaktykę zachowań zagrażających zdrowiu i życiu stara się pomóc wychowankom uniknąć wielu życiowych błędów.

27.02.2018 r. w ramach realizacji działań prozdrowotnych uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie o bardzo aktualnie brzmiącym tytule ,,Zwolnij życie”. To artystyczne przedsięwzięcie zostało przygotowane przez grupę teatralną działającą przy Zespole Szkół Samorządowych w Solcu nad Wisła, a prowadzoną przez panią Barbarę Cieślę i księdza Jarosława Grabkę.

Młodzi aktorzy wykorzystując elementy pantomimy, ukazali osobiste problemy rówieśników, którzy zostali wciągnięci w wir współczesnego świata, niejednokrotnie kuszącego złudnym szczęściem i fałszywymi przyjaciółmi.Poprzez ruch, śpiew próbowali oni uświadomić widzom, że życie młodego człowieka to często wewnętrzna walka miedzy tym co dobre, a tym co prowadzi do zatracenia.

Tak powszechna dziś samotność człowieka, pomimo że żyje on wśród innych ludzi, brak miłości, wpływ środowiska, w którym dziecko dojrzewa, czy  też potrzeba akceptacji  mogą okazać się czynnikami decydującymi o tym, że nastolatek sięga po alkohol, narkotyki, czy ucieka w prostytucję.

Przestrogą dla młodzieży były te momenty podczas przedstawienia, które odzwierciedlały jak trudna jest walka o powrót do życia bez uzależnień.

Udział opiekunów – pani Barbary i księdza Jarosława w spektaklu można odczytać jako znak dla młodych ludzi, że nie pozostają  oni sami ze swoimi problemami. Ważne, by zechcieli skorzystać z pomocy dorosłych i dzięki temu  odnaleźli właściwą drogę.

To pełne ekspresji przedstawienie profilaktyczne poruszyło odbiorców i zapewne niejednego licealistę  skłoniło do refleksji – czy nie warto zwolnić, by w pędzie życia nie zgubić samego siebie. Może należy zatrzymać się, by dostrzec drugiego człowieka, który dzięki okazanej mu pomocy wybudzi się ze ,,złego snu”.

Talent występujących na scenie gimnazjalistów i zaangażowanie opiekunów grupy teatralnej zostały docenione przez publiczność naszego liceum i nagrodzone gromkimi brawami.

Agnieszka Siejko

Bez kategorii

Z lekkim opóźnieniem czyli Auschwitz 2024

Od 17 maja (czyli dnia, kiedy odwiedziliśmy Auschwitz- Birkenau) do dnia dzisiejszego minęło już trochę czasu, a ja ciągle odkładałem napisanie tego krótkiego tekstu. Dlaczego?

Skip to content