MATURA 2024

Udostępnij ten wpis

W tym roku egzaminy maturalne rozpoczęły się 7 maja, we wtorek. Pierwszego dnia zawsze sprawdzane są wiadomości i umiejętności z języka polskiego. Wszyscy zdający, czyli abiturienci z naszych klas licealnych na kilkadziesiąt minut przed godziną 9. obecni byli już w budynku szkoły. Emocje tego dnia były ogromne, bo przecież matura to uwieńczenie czteroletniej nauki. Kartkówki, sprawdziany, zadania, ćwiczenia, rozprawki, słówka na pamięć, wypowiedzi argumentacyjne … i tak przez cztery lata, a wszystko po to, by w czasie egzaminów maturalnych wykazać się wiedzą i umiejętnościami z języka polskiego, matematyki, języka obcego i przynajmniej jednego przedmiotu wybranego, zdawanego  na poziomie rozszerzonym.

Matura pisemna w tym roku odbywać się w terminie 7-24 maja, natomiast część ustna z języka polskiego i języka obcego od 11 do 25 maja. Nasi absolwenci zmierzyli się dziś z pierwszym egzaminem maturalnym.  Był to pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, na rozwiązanie którego mieli 240 minut. Składał się on z trzech części rozdzielonych na dwa arkusze. Pytania odnosiły się m.in. do tekstów „Zarządzanie czasem” Richarda Luecke czy „Masz wrażenie, że czas płynie za szybko?” Hanny Gadomskiej. Pytania sprawdzały rozumienie m.in. „Pieśni o Rolandzie” i „Trenu X” Jana Kochanowskiego. Drugi arkusz, stanowiący trzecią część matury, obejmował napisanie wypracowania. Do wyboru były dwa tematy: 1. Bunt i jego konsekwencje dla człowieka 2. Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka? W swoich pracach musieli powołać się na: wybraną lekturę obowiązkową, inny utwór literacki oraz wybrane konteksty. Tekst musiał być odpowiedniej długości, tj. nie krótszy niż 300 wyrazów.

Środa, czyli drugi dzień egzaminów to sprawdzenie, jak maturzyści opanowali umiejętności z matematyki. W czwartek 9. maja odbędzie się matura ze znajomości języków obcych. Najwięcej piszących wybrało jak zwykle język angielski. W kolejnych dniach odbywać się będą egzaminy z pozostałych przedmiotów zdawanych  na poziomie rozszerzonym, czyli o wyższym stopniu trudności.

Czas matur to w liceum uwieńczenie pracy zarówno nauczycieli jak i uczniów. Jest to finał czteroletnich zmagań, podejmowanych trudów, ponoszonych porażek i osiąganych sukcesów. Matura to pierwszy tak  ważny dla młodych ludzi egzamin. Mają oni świadomość, że jego wyniki zdecydują, czy plany dotyczące studiów na wymarzonej uczelni się spełnią. Wszyscy więc, bez wyjątku, bardzo poważnie, w skupieniu i na 100% swoich możliwości starają się, by osiągnięte wyniki, o których dowiedzą się w 9 lipca, były jak najlepsze.

Drodzy Maturzyści!
Niech wyniki egzaminu dojrzałości będą dla Was powodem do dumy.
Niech otworzą Wam drzwi do wymarzonych uczelni i będą początkiem pomyślnych perspektyw. Trzymamy za Was kciuki.

Katarzyna Sas

 

Bez kategorii

MATURA 2024

W tym roku egzaminy maturalne rozpoczęły się 7 maja, we wtorek. Pierwszego dnia zawsze sprawdzane są wiadomości i umiejętności z języka polskiego. Wszyscy zdający, czyli

Bez kategorii

Targi Polsecure w Kielcach

25 kwietnia uczniowie klas policyjnych Zespołu Szkół w Solcu nad Wisłą brali udział w Targach Polsecure w Kielcach. 142 wystawców z 13 krajów prezentowało wszystko

Skip to content