Święto Niepodległości w Zespole Szkół w Solcu nad Wisłą

Udostępnij ten wpis

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.”

Józef Piłsudski

          W czwartek, 9 listopada 2023 r. uczniowie i grono pedagogiczne Zespołu Szkół w Solcu nad Wisłą uczcili pamięć patriotów, którzy sprawili, że w 1918 roku, po 123. latach ziścił się sen Polaków o wolności. Ta ważna data rokrocznie upamiętniana jest przez społeczność soleckiego liceum, a wiersze i piosenki z tamtych lat utrwalają pamięć bolesnej historii naszej Ojczyzny. Uroczysta akademia rozpoczęła się odśpiewaniem ,,Mazurka Dąbrowskiego”, pieśni, która powstała na włoskiej ziemi, a dzięki sile swojego przekazu napełniła Polaków nadzieją na wyzwolenie się spod władzy Rosji, Prus i Austrii. Młodzież pod opieką pań: Katarzyny Sas i Agnieszki Siejko przygotowała słowno – muzyczny program, ukazując ducha walki oraz niezłomność naszych przodków, którzy podobnie jak wielki wódz – Józef Piłsudski, marzyli o suwerennej ojczyźnie. Licealiści swoją postawą i zaprezentowanymi treściami z historii Polski podkreślili jak ważne jest, by na co dzień doceniać i dbać o wolność, która nie jest dana nam na zawsze. Uczcili oni pamięć nierzadko bezimiennych bohaterów, którzy nie dali zabić w sobie ducha polskości i stali się wzorem patriotyzmu dla kolejnych pokoleń.
Uroczystość, podczas której uczciliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po raz kolejny uświadomiła nam, Polakom, że bohaterskie czyny rodaków, którzy przelali krew za wolność Ojczyzny, zasługują na szczególną pamięć i pozostają źródłem inspiracji do działania na rzecz dobra Polski.

Agnieszka Siejko

 


Bez kategorii

Nominacja uczniów klas – policyjnej i wojskowej

19 kwietnia 2024 roku odbyła się w naszej szkole piękna i doniosła uroczystość Nominacja uczniów klas mundurowych kończących szkołę. To wydarzenie należy obok ślubowania do

Skip to content